ПОСЕТЕТЕ ОЩЕ СПЕЦИАЛИЗИРАНИ ПОРТАЛИ ОТ ГРУПАТА
Надминавайки миналогодишните рекордни резултати, европейските дистрибутори на електронни компоненти приключиха първото тримесечие на 2023 г. с изненадващо силни продажби и за двата сегмента – полупроводникови компоненти и IP&E (свързващи, пасивни и електромеханични компоненти), сочат данните на браншовата организация DMASS.
През първото тримесечие на тази година е отчетен годишен ръст от 22,9% до 4,08 млрд. евро при полупроводниковите компоненти и доста по-умерените 0,9% до 1,82 млрд. евро в IP&E сегмента. Общите продажби бележат ръст от 15,2% до 5,9 млрд. евро.
"След четвъртото тримесечие на 2022 г. беше трудно да си представим, че пазарът отново ще отчете ръст и на годишна, и на тримесечна база, особено след спада в поръчките през последните няколко месеца. Изненадващият ръст на приходите през първото тримесечие не може да скрие доста големите запаси по каналите. В същото време, споделяме общия оптимизъм в европейската индустрия, че спадът ще бъде за кратко. Тъй като основните ни бизнес сегменти не са персоналните компютри и смартфоните, а процъфтяващи сегменти като автомобилостроенето и промишлеността, сме уверени, че след изчерпването на запасите, търсенето отново ще нарасне динамично", коментира Херман Райтер, председател на DMASS.
Отчетените приходи от 4,08 млрд. евро са рекордни за сегмента. Ръст е реализиран във всички държави и региони, макар и в различна степен. Сред големите държави Германия отбелязва най-значително увеличение на приходите.
Разбивката по продуктови категории показва, че най-голям е ръстът на продажбите при микропроцесорите, програмируемите логически и други логически схеми, следвани от аналоговите компоненти.
IP&E сегментът демонстрира изненадващ ръст на тримесечна база от 15% спрямо последното тримесечие на 2022 г., но минимален ръст от 0,9% до 1,82 млрд. евро. Приносът на отделните държави в ръста на сегмента тотално се различава от този при полупроводниковите компоненти, което до голяма степен се дължи на различното участие в IP&E пазара.
При пасивните компоненти е отчетен спад от 2,3%, като увеличение има при специалните пасивни компоненти. Същевременно при конекторите, електромеханичните компоненти и захранванията също се отчита увеличение.
"Кривите на растежа при полупроводниковите и IP&E компонентите доста се различават от известно време, като пиковете на ръста при IP&E компонентите се достигат няколко тримесечия преди полупроводниковите компоненти. Затова бяхме приятно изненадани от първото тримесечие. Друго, което прави впечатление е, че специалните компоненти и в двата сегмента продължават да бележат ръст в продажбите, което може да е сигнал за изоставяне на стандартните технологии", коментира Райтер.
Според него заради особената ситуация в сферата на дистрибуцията в сравнение с целия пазар е трудно да се правят прогнози. "Резервациите определено спаднаха, но не колкото се опасявахме. Бихме могли да очакваме спад през 2023 г., но в умерена степен, и много оптимизъм от страна на клиентите по отношение на дългосрочните перспективи на бизнеса с компоненти в Европа".
Източник: DMASSКлючови думи: DMASS полупроводникови компоненти IP&E свързващи компоненти пасивни компоненти електромеханични компоненти
Област: Електроника
Microchip инвестира 880 млн. щатски долара в разширение на SiC производството
Доставките на силициеви пластини отбелязват нов рекорд през 2022 г.
Приходите от електронни компоненти нарастват с 1,1% през 2022 г.
Литва стартира производство на електронни компоненти в партньорство с Тайван
През 2023 г. ще се изграждат рекорден брой нови производствени мощности за електронни компоненти
АБОНИРАЙТЕ СЕ за единствения у нас тематичен бюлетин НОВИНИТЕ ОТ ЕЛЕКТРОНИКАТА на специализирания портал Electronics-Bulgaria.com. БЕЗПЛАТНО, професионално, всяка седмица на вашия мейл!
22.05.2023 | ЕЛЕКТРОНИКА 2023 предстои през юни в София
19.05.2023 | Франция получи разрешение да субсидира съвместeн проект на STMicroelectronics и GlobalFoundries
18.05.2023 | Шведски изследователи създадоха функционален дървен транзистор
16.05.2023 | Quectel пуска нови 5G NR Release 16 модули за приложения за автономно шофиране
22.05.2023 | ЕЛЕКТРОНИКА 2023 предстои през юни в София
19.05.2023 | Франция получи разрешение да субсидира съвместeн проект на STMicroelectronics и GlobalFoundries
18.05.2023 | Шведски изследователи създадоха функционален дървен транзистор
16.05.2023 | Quectel пуска нови 5G NR Release 16 модули за приложения за автономно шофиране
Специализиран портал от групата IndustryInfo.bg
Действителни собственици на настоящото издание са Теодора Стоянова Иванова и Любен Георгиев Георгиев
ПОЛИТИКА ЗА ПОВЕРИТЕЛНОСТ И ЗАЩИТА НА ЛИЧНИТЕ ДАННИ
Условия за ползване
Изисквания и условия за реклама
Карта на сайта
© Copyright 2010 - 2023 ТИ ЕЛ ЕЛ МЕДИА ООД. Всички права запазени.