ПОСЕТЕТЕ ОЩЕ СПЕЦИАЛИЗИРАНИ ПОРТАЛИ ОТ ГРУПАТА
26.09.2023 | productronica 2023 с акцент върху новостите в силовата електроника
26.09.2023 | Микроелектронната индустрия отчита ръст на приходите за първи път от 2021 г. насам
25.09.2023 | Шведска компания достави първите квантови електронни компоненти
18.09.2023 | u-blox представя първия си многорежимен клетъчен и сателитен IoT модул с интегрирано позициониране
15.09.2023 | element 14 и Microchip стартират състезание за творческо рециклиране на стара електроника
Шведската фондация за стратегически проучвания (SSF) одобри финансиране от 60 млн. шведски крони (около 5,14 млн. евро) за 6 години за мултидисциплинарния изследователски център ClassIC. Целта на инвестицията е да се изгради изследователски и образователен хъб за проектиране на полупроводникови системи като част от усилията за подобряване на образованието и подпомагане на бизнеса в сферата на микроелектрониката.
ClassIC (Chalmers-Lund Advanced Semiconductor System Design Center) е съвместна компания на Технически университет Чалмърс, Университета Лунд (LTH), Acconeer, Axis Communications, Codasip, Ericsson, Saab и Qamcom с подкрепата на GlobalFoundries, STMicroelectronics и Cadence. Благодарение на опита на всички нива в проектирането на полупроводникови системи, Центърът ще провежда изследвания и ще предлага обучение, за да спомогне за формирането на ново поколение от проектанти на интегрални схеми и засилването на позициите на Швеция в тази сфера, посочват от центъра.
Инвестицията ще бъде крайъгълен камък в шведските усилия за прилагане на Законодателния акт за интегралните схеми на Европейския съюз посредством силните връзки на центъра с Европа, коментира Кристиан Фагер от Технологичния университет Чалмърс, който ръководи центъра съвмерстно с Йоаким Родригес от LTH. По думите на Родригес Центърът създава платформа за разширяване на националните и международните сътрудничества и съвместни проекти.
Нарастващата необходимост от създаване на шведски изследователски център за полупроводникови системи е обусловена от глобалния недостиг в областта на микроелектронните технологии, който се отрази както на индустрията, така и на потребителите. В приложения в телекомуникациите, електрификацията, инфраструктурата и радарните системи, полупроводниковите компоненти играят ключова роля за някои реализирането на някои ключови за обществото услуги като мобилни комуникации, интернет, транспорт и отбрана. Инвестицията в ClassIC не само ще позволи постигането на национална независимост в проектирането на полупроводникови компоненти, но също така може да прокара пътя за оптимизиран от гледна точка на енергийното потребление и характеристиките дизайн на чипове, адаптиран към специфичните нужди на шведската индустрия, посочват от Центъра.
"За да бъдем водеща нация в тази сфера, трябва да имаме най-добрите чипове в света. Като поемаме контрола върху конструирането на чипове, можем да създадем оптимизирани и по-адаптирани решения за шведските компании. Също така ставаме по-малко зависими от чужди играчи и допринасяме за зелената трансформация", заяви Фагер.
"ClassicIC е важен за Ericsson и за дългосрочната конкурентоспособност на цялата шведка индустрия", коментира Бьорн Екелунд, директор изследователска дейност за хардуер в Ericsson. Петер Бедоар, главен технологичен директор на Saab, на свой ред заяви, че инвестицията в Центъра ще тласне границите на иновациите в сферата на полупроводниковите технологии и ще донесе растеж за компанията и за индустрията като цяло. "Заедно можем да имаме сериозен принос за бъдещето на модерните полупроводникови системи и сме доволни, че подкрепяме ClassIC."
Източник: Технически университет ЧалмърсКлючови думи: Технически университет Чалмърс LTH ClassIC SSF полупроводникови компоненти микроелектроника
Област: Електроника
Микроелектронната индустрия отчита ръст на приходите за първи път от 2021 г. насам
ГБИТК организира участие на български фирми в productronica 2023
Уебинар анализира предизвикателствата на интелигентното производство в микроелектрониката
Рискът от свръхпроизводство вече тревожи германските дистрибутори на електронни компоненти
TSMC, Robert Bosch, Infineon и NXP инвестират над 10 млрд. евро в съвместно микроелектронно производство в Германия
АБОНИРАЙТЕ СЕ за единствения у нас тематичен бюлетин НОВИНИТЕ ОТ ЕЛЕКТРОНИКАТА на специализирания портал Electronics-Bulgaria.com. БЕЗПЛАТНО, професионално, всяка седмица на вашия мейл!
22.08.2023 | TSMC, Robert Bosch, Infineon и NXP инвестират над 10 млрд. евро в съвместно микроелектронно производство в Германия
27.07.2023 | Започна строителството на първото в Европа съоръжение за производство на редкоземни магнити
19.07.2023 | Broadcom инвестира 1 млрд. щатски долара в развитието на европейската електронна индустрия
19.06.2023 | ЕК отпуска 8,1 млрд. евро за нов проект от общоевропейско значение в сферата на микроелектрониката
15.06.2023 | Analog Devices инвестира 630 млн. евро в ново R&D и производствено съоръжение в Ирландия
22.08.2023 | TSMC, Robert Bosch, Infineon и NXP инвестират над 10 млрд. евро в съвместно микроелектронно производство в Германия
27.07.2023 | Започна строителството на първото в Европа съоръжение за производство на редкоземни магнити
19.07.2023 | Broadcom инвестира 1 млрд. щатски долара в развитието на европейската електронна индустрия
19.06.2023 | ЕК отпуска 8,1 млрд. евро за нов проект от общоевропейско значение в сферата на микроелектрониката
15.06.2023 | Analog Devices инвестира 630 млн. евро в ново R&D и производствено съоръжение в Ирландия
Специализиран портал от групата IndustryInfo.bg
Действителни собственици на настоящото издание са Теодора Стоянова Иванова и Любен Георгиев Георгиев
ПОЛИТИКА ЗА ПОВЕРИТЕЛНОСТ И ЗАЩИТА НА ЛИЧНИТЕ ДАННИ
Условия за ползване
Изисквания и условия за реклама
Карта на сайта
© Copyright 2010 - 2023 ТИ ЕЛ ЕЛ МЕДИА ООД. Всички права запазени.