ПОСЕТЕТЕ ОЩЕ СПЕЦИАЛИЗИРАНИ ПОРТАЛИ ОТ ГРУПАТА
01.10.2024 | Над 80 участници от България и чужбина събра 33-тата конференция "Електронна техника" в Созопол
01.10.2024 | Световните приходи на полупроводниковата индустрия чупят нови рекорди
01.10.2024 | u-blox обяви първия сателитен IoT-NTN клетъчен модул с вграден GNSS
01.10.2024 | Quectel пусна нова серия GNSS приемници с прецизно локализиране и лесна интеграция
24.09.2024 | Модулът EM060K-GL на Quectel влезе в списъка с одобрени продукти за ChromeOS
На 2 ноември 2023 г. в София Тех Парк се проведе третия Форум "Микроелектроника и мехатроника", организиран от Клъстер "Микроелектроника и индустриални електронни системи" (CMIES) с подкрепата на София Тех Парк, Технически университет – София, Софийски университет "Св. Климент Охридски", Технически университет – Варна, Технически университет – Габрово, Русенски университет "Ангел Кънчев", MINOLab, GlobalFoundries, Melexis Bulgaria, LEM, Renesas Design Bulgaria, FACET, AI Cluster Bulgaria, Биотехнологичен и здравен Клъстер.
Участниците се обединиха около становището, че в България има потенциал за разширяване на съществуващите дейности във веригата на доставки в електронната индустрия в посока на проектиране на интегрални схеми, асемблиране и тестване, разработване на технологични процеси и елементи на производство.
Сред обсъжданите теми бяха включването и активното участие на България в европейския Законодателен акт за интегралните схеми (EU Chips Act) и възможностите за България да се превърне в научноизследователски и развоен технологичен център в микроелектронната индустрия, мехатрониката и техните приложения като изкуствен интелект (AI), космически технологии, отбрана.
Сред официалните гости на събитието бяха министърът на иновациите и растежа Милена Стойчева, министърът на икономиката и индустрията Богдан Богданов, министърът на образованието и науката проф. д-р Галин Цоков, ректорът на ТУ – София проф. дн инж. Иван Кралов, изпълнителният директор на Американската търговска камара в България Иван Михайлов и други. В дискусиите се включиха още Павел Лисев, член на УС на Фонда на фондовете, Любомир Станиславов, главен изпълнителен директор на Аутомотив Клъстер, проф. дн инж. Георги Тодоров, ръководител на Центъра за върхови постижения по мехатроника и чисти технологии към ТУ – София, Даниела Чонкова, главен изпълнителен директор на Клъстер "Мехатроника и Автоматизация", Кристина Ескенази от AI Cluster Bulgaria, представители на СУ "Св, Климент Охридски", ТУ – Варна, ТУ – Габрово, РУ "Ангел Кънчев", MINOLab, GlobalFoundries Bulgaria, Melexis Bulgaria, Infineon Technologies, LEM, Renesas Design Bulgaria, ФАЦИТ, IMEC (Белгия) и още много чуждестранни партньори.
"В България микроелектронната екосистема може да разшири обхвата си от дейности по веригата за добавена стойност, а именно проектиране на интегрални схеми, разработване и тестване на технологични процеси, тестване и асемблиране, обучение и квалификация на специалисти, вкл. преквалификация. Възможно е и изграждане на производствени мощности за интегрални схеми. Първа стъпка в този процес е изграждане на Център за компетентност по микроелектроника на база на изградените Център за върхови постижения по мехатроника и чисти технологии и лабораторния комплекс в София Тех Парк с участието на академични институции и компании от България и Европа. Центърът за компетентност ще обхване нишови дейности, като създаде екипи от професионалисти (вкл. чуждестранни) и осигури финансова устойчивост в съответствие с регулациите за държавни помощи и партньорство с индустрията и академията", заяви заместник-министърът на иновациите и растежа проф. д-р Георги Ангелов.
"Развитието на полупроводниковата индустрия в Европа и в частност на България, е от стратегическо, икономическо и геополитическо значение. В момента през възможностите на EU Chips Act имаме реален шанс да създадем Център за компетентност, специализиран в областта на микроелектрониката, който да обединява наличната вече научноизследователска инфраструктура в областта", сподели главният организатор и председател на Клъстер "Микроелектроника и индустриални електронни системи" (CMIES) доц. д-р Димитър Николов.
"Българските специалисти в областта на микроелектрониката са готови да създадат продукти на световно ниво. България може да бъде част от глобалните пазари и вериги за проектиране, производство и доставка на микрочипове", заяви председателят на Надзорния съвет на София Тех Парк Петър Статев. Като пример за потенциала на страната ни в микроелектрониката той представи първия сензор, базиран на безпреходен транзистор, изграден от силициева наножичка. Сензорът е създаден по международен проект "Радикал", в който участва компанията Смартком, чуждестранни и български учени. В проекта участват и експерти от лаборатория "Микронанолаб" на София Тех Парк.
"В момента подготвяме официалното административно включване на страната ни в Съвместното предприятие за чипове (Chips Joint Undertaking), което ще финансира мерките по Европейския законодателен акт за интегралните схеми (EU Chips Act)", съобщи министърът на иновациите и растежа Милена Стойчева. Тя посочи, че се очаква административното включване на България в Съвместното предприятие за чипове да бъде финализирано до края на годината.
"Областта на електрониката и мехатрониката е много подходяща за предстоящото въвеждане на дуално обучение в университетите", посочи проф. Галин Цоков и добави, че МОН очаква проекти от бизнеса за създаване на такива програми за бакалаври и магистри. Той подчерта, че ведомството ще подкрепи университетите, които обучават студенти в специалности в иновативните инженерни направления, включително със създаване на съвместни магистърски или бакалавърски програми между висшите училища, както и с участието на научни институти на Българската академия на науките.
По време на форума акценти в дискусиите бяха и теми, свързани с приложението на микроелектрониката и мехатрониката и нейното присъствие в "Иновационна стратегия за интелигентна специализация 2021-2027 г.", образование, научноизследователска и развойна дейност в тази област и други.
Източник: ТУ - СофияКлючови думи: мехатроника микроелектроника
Област: Електроника
Световните приходи на полупроводниковата индустрия чупят нови рекорди
Индия и Сингапур договориха сътрудничество за развитие на електронната индустрия
Световният пазар на материали за микроелектронното производство бележи спад през 2023 г.
Micron Technology получи субсидия от 6,1 млрд. щатски долара за три нови производствени съоръжения в САЩ
Инвестициите в оборудване за производство на 300 mm пластини ще достигнат рекордните 137 млрд. USD през 2027 г.
АБОНИРАЙТЕ СЕ за единствения у нас тематичен бюлетин НОВИНИТЕ ОТ ЕЛЕКТРОНИКАТА на специализирания портал Electronics-Bulgaria.com. БЕЗПЛАТНО, професионално, всяка седмица на вашия мейл!
24.09.2024 | electronica празнува 60-годишен юбилей с най-мащабното издание досега
19.09.2024 | element14 организира състезание за проектиране на решения с компоненти за задвижвания
16.09.2024 | Комет Електроникс и Microchip Technology организират безплатен технически семинар в София
20.08.2024 | electronica 2024 представя актуалните тенденции и технологии в автоматизацията
16.08.2024 | Предложиха проф. дтн инж. Георги Михов за високо държавно отличие
24.09.2024 | electronica празнува 60-годишен юбилей с най-мащабното издание досега
19.09.2024 | element14 организира състезание за проектиране на решения с компоненти за задвижвания
16.09.2024 | Комет Електроникс и Microchip Technology организират безплатен технически семинар в София
20.08.2024 | electronica 2024 представя актуалните тенденции и технологии в автоматизацията
16.08.2024 | Предложиха проф. дтн инж. Георги Михов за високо държавно отличие
Специализиран портал от групата IndustryInfo.bg
Действителни собственици на настоящото издание са Теодора Стоянова Иванова и Любен Георгиев Георгиев
ПОЛИТИКА ЗА ПОВЕРИТЕЛНОСТ И ЗАЩИТА НА ЛИЧНИТЕ ДАННИ
Условия за ползване
Изисквания и условия за реклама
Карта на сайта
© Copyright 2010 - 2024 ТИ ЕЛ ЕЛ МЕДИА ООД. Всички права запазени.