ПОСЕТЕТЕ ОЩЕ СПЕЦИАЛИЗИРАНИ ПОРТАЛИ ОТ ГРУПАТА
03.12.2024 | Quectel представи нови 3-в-1 антени за 4G, Wi-Fi и GNSS на electronica 2024
03.12.2024 | Rohde & Schwarz има нов главен оперативен директор
29.11.2024 | Вече знаем какво вдъхновява младежите да търсят реализация в електронната индустрия
26.11.2024 | TTI получи сребърен медал от EcoVadis за постиженията си в сферата на устойчивостта
Европейската браншова организация, обединяваща производители и доставчици на печатни платки EIPC излезе с отворено писмо, в което призовава гражданите на Европейския съюз да лобират пред правителствата в Съюза да предприемат спешни мерки в подкрепа на европейското производство на печатни платки (PCB). Сред възможните мерки са директна финансова помощ, достъп до енергоносители на конкурентни цени, отпускане на банкови гаранции за капиталови инвестиции, изгодни заеми и данъчни облекчения.
Производството на печатни платки постепенно се изнася от Европа и Северна Америка към Азия от дот-ком балона в началото на 21 век насам. През 2000 г. местното европейско производство на печатни платки бе 16% от световното производство, като през 2022 г. този дял вече е едва 2,3%. В същото време, броят на европейските производители намалява от 555 до под 180, като водещите 20 европейски производители генерират 60% от производствената стойност, сочат данни от различни проучвания, цитирани от EIPC.
Свиването на европейското производство на печатни платки има значителен ефект върху веригата на доставки на базови материали, като броят на доставчиците на пълна гама от базови материали за печатни платки намалява от над 20 през 80-те години на XX век до само двама в настоящия момент. Веригата на доставки за производство на базови материали също е сериозно засегната и в резултат остава без производство на фибростъкло за електрониката, с по-малко съоръжения за производство на медно фолио – на практика само едно, и губи целия производствен обем на епоксидна смола. Веригата на доставки за всички тези суровини, важни за производството на печатни платки, сега започват в Азия.
Европейските производители на печатни платки са неравнопоставени спрямо конкурентите си от Азия и Северна Америка заради високите енергийни цени. Те се опасяват от последиците от повишаващите се цени на енергията и вярват, че ако тези цени не са конкурентни на международно ниво, има риск от по-нататъшно намаляване на броя на европейските производители на печатни платки.
Европейските производители снабдяват голям брой крайни пазари, най-големият от които е индустриалната електроника с дял от 45%, следвана от автомобилостроенето с около 15%. Високонадеждната медицинска електроника също е силно представена. Отбраната и авиокосмическата индустрия заедно имат дял от около 12% или близо 200 млн. евро на година.
Налице са инициативи, целящи да подкрепят европейското производство на интегрални схеми, най-вече чрез европейския Закон за интегралните схеми и Националната стратегия за полупроводниковата индустрия на Обединеното кралство, които EIPC приветства. Организацията обаче подчертава, че интегралните схеми се свързват с останалите компоненти посредством печатни платки, които се произвеждат предимно извън Европа. "Технологиите за свързване, реализирани чрез печатните платки, са необходим и фундаментален елемент при осигуряването на надеждна и силна европейска микроелектронна екосистема, способна да подкрепи нуждите на Европа. Освен това, европейските технически възможности в сферата на печатните платки изискват инвестиции, за да отговорят на растящото търсене на нови технологии за електроника или рискуваме да не можем да подсигурим доставките за нови европейски проекти на необходимите модерни свързващи системи с висока плътност", категорични са от EIPC.
Според EIPC по-нататъшният спад на броя на европейските производства на печатни платки ще изложи сигурността на Европа на риск, увеличавайки зависимостта й от вносни печатни платки и реалната опасност да не може да посрещне нуждите на отбранителната и авиокосмическата индустрия със собствено производство. Принудителното разчитане на доставки от извън Европа допълнително излага на риск отбранителната индустрия да се налага да споделя чувствителни данни и интелектуална собственост с производители извън Европа.
"Вярваме, че са необходими спешни действия от европейските ни правителства, за да подкрепят местното производство на печатни платки и да ограничат риска от свиването му под критично ниски нива и от това то да стане нежизнеспособно", се посочва отвореното писмо на EIPC. Организацията призовава представителите на сектора и гражданите да бъдат активни и да:
Ключови думи: EIPC PCB печатни платки интегрални схеми
Област: Електроника
Wuerth Elektronik закрива производство на печатни платки в Германия заради влошен бизнес климат
Teltonika обяви организационни промени и старта на строителството на нов технологичен парк
Отворена е покана за проекти за център за компетентност в областта на интегралните схеми в България
Black Semiconductor получи общо 254,4 млн. евро за развитие на нови полупроводникови технологии в Европа
Италианското правителство влага 103 млн. евро в ново производство на 300 mm пластини в Новара
АБОНИРАЙТЕ СЕ за единствения у нас тематичен бюлетин НОВИНИТЕ ОТ ЕЛЕКТРОНИКАТА на специализирания портал Electronics-Bulgaria.com. БЕЗПЛАТНО, професионално, всяка седмица на вашия мейл!
26.11.2024 | u-blox пуска на пазара троен комбиниран модул с най-новите безжични технологии за IoT
19.11.2024 | Wuerth Elektronik публикува нова книга, посветена на съвременните EMC екраниращи технологии
19.11.2024 | Quectel разширява портфолиото си от Wi-Fi и Bluetooth модули за IoT
12.11.2024 | Wuerth Elektronik представя редица иновации на electronica 2024 в Мюнхен
12.11.2024 | Quectel представи нови 5G, 4G, Wi-Fi и LoRa IoT антени
26.11.2024 | u-blox пуска на пазара троен комбиниран модул с най-новите безжични технологии за IoT
19.11.2024 | Wuerth Elektronik публикува нова книга, посветена на съвременните EMC екраниращи технологии
19.11.2024 | Quectel разширява портфолиото си от Wi-Fi и Bluetooth модули за IoT
12.11.2024 | Wuerth Elektronik представя редица иновации на electronica 2024 в Мюнхен
12.11.2024 | Quectel представи нови 5G, 4G, Wi-Fi и LoRa IoT антени
Специализиран портал от групата IndustryInfo.bg
Действителни собственици на настоящото издание са Теодора Стоянова Иванова и Любен Георгиев Георгиев
ПОЛИТИКА ЗА ПОВЕРИТЕЛНОСТ И ЗАЩИТА НА ЛИЧНИТЕ ДАННИ
Условия за ползване
Изисквания и условия за реклама
Карта на сайта
© Copyright 2010 - 2024 ТИ ЕЛ ЕЛ МЕДИА ООД. Всички права запазени.