ПОСЕТЕТЕ ОЩЕ СПЕЦИАЛИЗИРАНИ ПОРТАЛИ ОТ ГРУПАТА
19.09.2024 | element14 организира състезание за проектиране на решения с компоненти за задвижвания
17.09.2024 | Endrich Bauelemente Vertriebs представя възможностите на новите E-IoT решения на Industrial Tech Forum – София 2024
17.09.2024 | TTI Europe сключи споразумение за дистрибуция с Chemi-Con
17.09.2024 | Индия и Сингапур договориха сътрудничество за развитие на електронната индустрия
16.09.2024 | Комет Електроникс и Microchip Technology организират безплатен технически семинар в София
Изследователи от ETH Цюрих обявиха, че са разработили нов, устойчив метод за извличане на ценни метали от електронни отпадъци. Методът използва протеинова фибърна гъба, добита от остатъчен материал от хранително-вкусовата промишленост.
В миналото алхимиците безуспешно се опитват да превърнат различни елементи в злато. В днешно време известен успех в това постига Рафаеле Медзенга, преподавател в Катедрата по здравни науки и технологии в ETH Цюрих. Той, разбира се, не превръща друг химически елемент в злато, каквото са опитвали да направят алхимиците, а успява да извлече златото от електронни отпадъци с помощта на остатъчен продукт от производството на сирене.
Електронните отпадъци съдържат различни ценни метали, включително мед, кобалт и значителни количества злато. Възстановяването на това злато от стари смартфони и компютри е атрактивна възможност в светлината на растящото търсене на ценни метали. Използваните до момента методи за това обаче са енергоемки и често изискват използването на много токсични химикали. Екипът, ръководен от Медзенга, твърди, че е открил много ефективен, икономичен и преди всичко устойчив метод – с гъба, направена от протеинова матрица.
За да произведе гъбата, Мохамад Пейдайеш, старши учен в екипа на Медзенга, и неговите колеги обработват суроватъчни протеини с помощта на киселина и високи температури до превръщането им в гел от протеинови нанофибрили, който след това се изсушава и превръща в гъба.
В лабораторни условия изследователите събират дънните платки на 20 стари компютъра и отделят металните части. После потапят частите в киселинна баня, за да се йонизират металите.
Когато поставят протеиновата гъбава в разтвора на метални йони, златните йони полепват по протеиновите влакна. Другите метални йонни също може да полепнат по влакната, но златните йони го правят в много по-голяма степен.
След това изследователите загряват гъбата, при което златните йони се превръщат в люспи, от които учените добиват кюлче "самородно" злато. Така те получават около 450 мг от 20 компютърни дънни платки. Кюлчето съдържа 91% (останалото е мед) злато 22 карата.
Според Медзенга новата технология е икономически изгодна. Изчисленията му сочат, че разходите за доставка на изходните материали и енергийните разходи за целия процес са 50% по-ниски от стойността на златото, което може да се добие.
Учените искат да доразвият технологията. Въпреки че електронните отпадъци са най-обещаващият изходен продукт за извличане на злато, има и други възможни източници като например индустриални отпадъци от микроелектронното производство или от процеси на позлатяване. Освен това, учените планират да проучат дали могат да произведат протеинови фибрилни гъби от други богати на протеини странични продукти или отпадъци от хранително-вкусовата промишленост.
"Това, което най-много ми харесва е, че използваме страничен продукт от хранителната индустрия, за да извлечем златото от електронните отпадъци", сподели Медзенга. По неговите думи методът наистина превръща два отпадъчни продукта в злато. "Няма как да бъде по-устойчиво от това!"
Източник: ETH Цюрих; Снимка: ETH Zurich/Alan KovacevicКлючови думи: ETH Цюрих електронни отпадъци устойчивост
Област: Електроника
Microchip залага амбициозни цели за постигане на въглеродна неутралност до 2040 г.
LEM откри нов високотехнологичен завод в Малайзия
Silicon Europe Eurocluster обяви покана за подпомагане на зеления преход на МСП от електронната индустрия
Швейцария също стартира своя инициатива в сферата на микроелектрониката
LOPEC 2024 поставя акцент върху устойчивостта в производството на печатна електроника
АБОНИРАЙТЕ СЕ за единствения у нас тематичен бюлетин НОВИНИТЕ ОТ ЕЛЕКТРОНИКАТА на специализирания портал Electronics-Bulgaria.com. БЕЗПЛАТНО, професионално, всяка седмица на вашия мейл!
13.08.2024 | Нов субстрат за гъвкава електроника може да помогне за справянето с електронните отпадъци
06.08.2024 | Oxford Ionics демонстрира най-високопроизводителния квантов чип, който може да се произвежда по конвенционални микроелектронни технологии
04.06.2024 | Компоненти от галиев нитрид откриват път към проучването на Венера
19.03.2024 | Шведски изследователи предлагат нов устойчив метод за производство на органична електроника
21.11.2023 | Изследователи от Университета Халифа създадоха еко сензор за влажност за носима електроника
13.08.2024 | Нов субстрат за гъвкава електроника може да помогне за справянето с електронните отпадъци
06.08.2024 | Oxford Ionics демонстрира най-високопроизводителния квантов чип, който може да се произвежда по конвенционални микроелектронни технологии
04.06.2024 | Компоненти от галиев нитрид откриват път към проучването на Венера
19.03.2024 | Шведски изследователи предлагат нов устойчив метод за производство на органична електроника
21.11.2023 | Изследователи от Университета Халифа създадоха еко сензор за влажност за носима електроника
Специализиран портал от групата IndustryInfo.bg
Действителни собственици на настоящото издание са Теодора Стоянова Иванова и Любен Георгиев Георгиев
ПОЛИТИКА ЗА ПОВЕРИТЕЛНОСТ И ЗАЩИТА НА ЛИЧНИТЕ ДАННИ
Условия за ползване
Изисквания и условия за реклама
Карта на сайта
© Copyright 2010 - 2024 ТИ ЕЛ ЕЛ МЕДИА ООД. Всички права запазени.