ПОСЕТЕТЕ ОЩЕ СПЕЦИАЛИЗИРАНИ ПОРТАЛИ ОТ ГРУПАТА
17.06.2025 | Възможности за участие на български МСП от електронната индустрия в бизнес мисии до Япония и Южна Корея
12.06.2025 | TSMC планира център за проектиране на електронни компоненти в Мюнхен
11.06.2025 | Renesas се отказва от плановете за навлизане на пазара на SiC компоненти
10.06.2025 | С двуцифрен ръст на приходите китайските компании радикално променят пазара на решения за корпусиране и тестване
Русия планира инвестиции от близо 2,5 млрд. щатски долара в реализацията на програма за подмяна на сега използваното чуждестранно оборудване за производство на чипове в страната до 2030 г., съобщи CNews.
Инициативата включва разгръщането на 110 научноизследователски и развойни проекта, за да се намали зависимостта от вносното оборудване за изработка на пластини и чипове по 28 nm технология. Проектите ще се фокусират върху четири основни направления – техническо оборудване, материали, химикали, системи за автоматизирано проектиране.
Руското правителство работи и по изготвянето на отделна програма за локализация на производството на критично важни компоненти за техническо оборудване.
В настоящия момент в Русия се използват не по-малко от 400 модела оборудване за производство на микроелектроника и само около 12% от тях може да се произведат на територията на Русия. При това заради санкциите оборудването за монтаж на компоненти на печатни платки, асемблиране на крайни устройства, тестове и контрол на качеството е поскъпнало с 40 – 50%.
В рамките на програмата за развитие на машини за електронно производство се планира да се създаде руско оборудване за производство на микроелектроника (от 180 до 28-нанометрови технологии), свръхвисокочестотна електроника, фотоника, силова електроника, фотомаски и асемблиране на електронни компоненти и модули, пасивна електроника и други.
До края на 2026 г. се планира да се добиват монокристали с помощта на руско оборудване, да се режат, шлифоват и полират, измиват и сушат, нанасят елементи и контролират изходните продукти (рентгенов дифрактометър, контрол на дефекти). Освен това трябва да се създадат литографии с UV диапазон за производство на процесори по 350 nm и 130 nm технология, както и инсталация за електронно-лъчева литография за 150 nm. До 2030 г. се планира да се създаде производство на скенери за чипове с топология от клас 90 – 65 nm.
До 2026 г. също така се планира да бъде осигурено оборудване за епитаксия – процес, при който на една пластина се нанасят няколко слоя полупроводникови материали.
Планира се създаването на общо 15 типа контролно-измервателно оборудване, 13 типа плазмохимически инсталации, 10 инсталации за литографии, 9 за корпусиране, по 8 за производство на фотомаски и епитаксия, 7 за производство на пластини и други.
Източник: CNews; Снимка: DreamstimeКлючови думи: микроелектронно производство чипове
Област: Електроника
Нови компютърни чипове извършват изчисления чрез светлинни вместо електрически сигнали
Как ще се отразят евентуални нови мита на американските технологични компании
Чехия откри национален център за полупроводникови технологии
Проектът APECS за развитие на микроелектронно производство в Европа получи финансиране от ЕС
TSMC увеличава инвестициите в САЩ на 165 млрд. щатски долара
АБОНИРАЙТЕ СЕ за единствения у нас тематичен бюлетин НОВИНИТЕ ОТ ЕЛЕКТРОНИКАТА на специализирания портал Electronics-Bulgaria.com. БЕЗПЛАТНО, професионално, всяка седмица на вашия мейл!
06.06.2025 | Първият център за разработка и производството на субстрати за интегрални схеми в Европа отвори врати в Австрия
02.06.2025 | Когато мехатрониката срещне изкуството
20.05.2025 | Защото бъдещето е в Космоса!
12.05.2025 | Започва изграждането на български национален център за компетентност в сферата на микроелектрониката
25.04.2025 | Чехия откри национален център за полупроводникови технологии
06.06.2025 | Първият център за разработка и производството на субстрати за интегрални схеми в Европа отвори врати в Австрия
02.06.2025 | Когато мехатрониката срещне изкуството
20.05.2025 | Защото бъдещето е в Космоса!
12.05.2025 | Започва изграждането на български национален център за компетентност в сферата на микроелектрониката
25.04.2025 | Чехия откри национален център за полупроводникови технологии
Специализиран портал от групата IndustryInfo.bg
Действителни собственици на настоящото издание са Теодора Стоянова Иванова и Любен Георгиев Георгиев
ПОЛИТИКА ЗА ПОВЕРИТЕЛНОСТ И ЗАЩИТА НА ЛИЧНИТЕ ДАННИ
Условия за ползване
Изисквания и условия за реклама
Карта на сайта
© Copyright 2010 - 2025 ТИ ЕЛ ЕЛ МЕДИА ООД. Всички права запазени.