ПОСЕТЕТЕ ОЩЕ СПЕЦИАЛИЗИРАНИ ПОРТАЛИ ОТ ГРУПАТА
24.06.2025 | Нова образователна програма запознава младежите с електронната индустрия в Обединеното кралство
24.06.2025 | Quectel пусна нов Wi-SUN модул за интелигентни градове и измервания
24.06.2025 | Microchip представи нови високоскоростни цифрови сигнални контролери
17.06.2025 | Възможности за участие на български МСП от електронната индустрия в бизнес мисии до Япония и Южна Корея
12.06.2025 | TSMC планира център за проектиране на електронни компоненти в Мюнхен
На TUES Fest 2025 проектът "Martisat1" спечели наградата на Electronics-Bulgaria.com за иновативно embedded решение. Двамата създатели на проекта – Мартин Андонов и Иван Сираков от 12 Б на Технологично училище "Електронни системи" към Технически университет – София, се съгласиха да ни разкажат повече за идеята и реализацията й.
Целта на проекта е да се създаде основа с отворен код за наносателит, който да остане за бъдещо развитие от ученици и студенти, като акцентът е върху използването на вече съществуващи (off-the-shelf) компоненти. Използването именно на готови компоненти значително улеснява изработката и намалява разходите, отбелязват създателите на Martisat1.
Хардуерната конфигурация включва две FPGA платки Cmod A7 и един Raspberry Pi 4. Освен че се осигурява хардуерно дублиране – важна защита срещу вредното влияние на космическата радиация – архитектурата улеснява и крайните потребители. Системата позволява програмиране на различни езици – C, Python или VHDL, което осигурява гъвкавост при разработката на софтуера за сателита и позволява адаптиране според конкретните изисквания на мисията, като естествено може да се програмира и на комбинация от всички тези езици.
Всичко започва с интервю с основателя на Endurosat Райчо Райчев, в което той споделя визията си и обяснява какъв е смисълът от наносателитите. Разказа на Райчев вдъхновява Мартин да се опита да създаде малък сателит, направен изцяло от ученици. Идеята бързо се превръща в проект, а след това и в дипломна работа.
Първоначално Мартин планира да създаде само компютърната система за бъдещия сателит, но след присъединяването на Иван двамата преминават към създаването на цялостен изкуствен спътник с всички необходими подсистеми. Отначало идеята се струва невъзможна на Иван, но впоследствие, когато с Мартин реално се захващат с работата по проекта, открива, че човек може да постигне всичко, стига да се потруди.
Реализацията на проекта поставя младежите пред ред нови предизвикателства, при преодоляването на които трупат ценни знания и опит. За Мартин най-трудна се оказва работата с FPGA платките заради програмирането им на езици за хардуерно описване. "С тях програмираме физически структурата на матрицата, което ти позволява голяма гъвкавост, но е изключително трудно за усвояване и имплементиране", споделя той.
Иван на свой ред признава, че липсата на много задълбочени познания в сферата на електрониката му създават доста трудности при реализирането на проекта. Налага се да тръгне от нулата и с помощта на Мартин двамата успяват да конструират прототипа на компютърната система за наносателита.
Особено интересен етап от работата по проекта е създаването на тестовите платки и тестването на първите прототипи на компютъра. "Всеки път, когато тествах нова функционалност, и виждах, че работи, беше изключително забавно и приятно", разказва Мартин. Действително, двамата младежи влагат много труд в проекта и, когато накрая наносателитът проработва, чувството е наистина страхотно, допълва Иван.
Младежите възнамеряват да продължат да развиват проекта и, след като завършат главната част от сателита, да го оставят като основа с отворен код за развитие от ученици и студенти.
"Идеята ни е да оставим изцяло готова сателитна основа, включваща всички подсистеми на един сателит, както и няколко примерни мисии, с надеждата, че учениците след нас ще развият своите идеи и ще добавят още подсистеми, мисии и ъпдейти към нашия сателит", обяснява Мартин, а Иван се надява и, че Martisat1 би могъл да помогне у бъдещите ученици да се породи страст към космическото инженерство, защото "искаме или не, бъдещето е в Космоса".
Източник: TLL Media; Снимка: TLL Media; ТУЕСКлючови думи: Martisat1 TUES Fest наносателити ТУЕС
Област: Електроника
Когато мехатрониката срещне изкуството
От роботи и IoT устройства до реализации на квантови алгоритми впечатлиха посетителите на TUES Fest 2025
Над 250 възпитаници на ТУЕС показват своите проекти на TUES Fest 2025 в София
Hack the Wealth бе темата на 11-ото издание на Hack TUES
77 отбора се включват в 11-ото издание на Hack TUES в София Тех Парк
АБОНИРАЙТЕ СЕ за единствения у нас тематичен бюлетин НОВИНИТЕ ОТ ЕЛЕКТРОНИКАТА на специализирания портал Electronics-Bulgaria.com. БЕЗПЛАТНО, професионално, всяка седмица на вашия мейл!
06.06.2025 | Първият център за разработка и производството на субстрати за интегрални схеми в Европа отвори врати в Австрия
02.06.2025 | Когато мехатрониката срещне изкуството
12.05.2025 | Започва изграждането на български национален център за компетентност в сферата на микроелектрониката
25.04.2025 | Чехия откри национален център за полупроводникови технологии
10.04.2025 | В Шотландия изграждат първата в Европа изследователска линия за корпусиране на интегрални схеми и компоненти
06.06.2025 | Първият център за разработка и производството на субстрати за интегрални схеми в Европа отвори врати в Австрия
02.06.2025 | Когато мехатрониката срещне изкуството
12.05.2025 | Започва изграждането на български национален център за компетентност в сферата на микроелектрониката
25.04.2025 | Чехия откри национален център за полупроводникови технологии
10.04.2025 | В Шотландия изграждат първата в Европа изследователска линия за корпусиране на интегрални схеми и компоненти
Специализиран портал от групата IndustryInfo.bg
Действителни собственици на настоящото издание са Теодора Стоянова Иванова и Любен Георгиев Георгиев
ПОЛИТИКА ЗА ПОВЕРИТЕЛНОСТ И ЗАЩИТА НА ЛИЧНИТЕ ДАННИ
Условия за ползване
Изисквания и условия за реклама
Карта на сайта
© Copyright 2010 - 2025 ТИ ЕЛ ЕЛ МЕДИА ООД. Всички права запазени.