Electronics Bulgaria  
Microdis Electronics
Microdis Electronics

Ersa Технологичен семинар България 2025 очерта тенденциите в електронното производство

15.04.2025   |   Начало»Събитията
Редактор
Мира Станкова
Мира Станкова
Мира Станкова Редактор
Мира Станкова

На 8 април традиционният, вече шести Ersa Технологичен семинар България 2025 събра повече от 60 експерти от широк спектър предприятия, производители на електроника. Тази година събитието премина под знака на 10-годишния юбилей на ЕРСА България, а във встъпителните си думи генералният мениджър на директното българско представителство Николай Момчилов припомни етапите в създаването и развитието на компанията.

В откриващата лекция, посветена на стратегията за постигане на нулеви дефекти в селективното спояване Кристиан Отт, регионален търговски мениджър в Ersa, очерта някои ключови подходи на немския производител в тази насока:

  • ERSA eLearning концепцията за обучение и мотивиране на операторите;
  • Versaflex системата с две независимо работещи глави и два независими портала, позволяваща оптимизиране на работните траектории, рудиране и симулация на ходовете;
  • Технологичните ефекти от използването на азотна защитна атмосфера с висока степен на чистота;
  • Системите за финален контрол Versaguide (за визуален контрол) и Versaeye (модул с до 9 камери под различни ъгли, приложим както при спойка вълна, така и при селективно спояване).

В заключение лекторът загатна и за нова концепция при машините за селективно спояване, която се очаква да бъде демонстрирана на тазгодишното изложение productronica в Мюнхен.

Иновациите при ръчното спояване

Във втората лекция, засягаща иновациите при ръчното спояване, добре познатият на аудиторията експерт в областта Дитмар Волперт представи новата i-TOOL MK2 технология и гамата Ersadur поялни накрайници с удължен експлоатационен живот. Той подчерта и значението на избора на най-подходящия накрайник за всяка конкретна задача и увери, че Ersa може да предложи широк спектър от накрайници, сред които и абсолютно специализирани. Сред иновациите е реализацията на директен топлообмен между нагревателя и върха на човката и подобреното управление на температурата, както и модулът за роботизирано спояване с комуникационен интерфейс към спояващата станция.

В заключение лекторът обърна внимание на системите за екстракция на дим и газове на работното място, сред които е Easy Arm1 с капацитет до 1000 куб. м на час и интерфейс към станции i-CON C и i-CON Vario.

Материали за спояване

Тематиката на семинара бе разширена към областта на материалите за спояване от лекцията на Казуки Уатанабе – експерт продажби и технологична поддръжка в Tamura Elsold Германия. Той запозна аудиторията с особеностите на съвременните сплави за спояване и влиянието на легиращите елементи върху качествата и характеристиките им. Представяйки продуктовата гама на японския производител, лекторът обърна внимание на:

  • Сплавта SN100PS като оптимизирана за селективно спояване;
  • Новите разработки на флюсове за селективно спояване, спойка вълна и за ремонтни операции, както и специализираните флюсове с повишена лепливост, особено подходящи за SMD монтаж;
  • Специализираните за нуждите на автомобилостроенето солдерпасти, минимизиращи опасността от пукнатини в спойките при високи термични натоварвания.

Интерес в аудиторията предизвикаха и специализираните материали за лазерно спояване, чрез които, както увери лекторът, се избягват типичните проблеми за този технологичен процес, който напоследък намира все по-широко приложение.

Съвместен проект на Festo и Ersa

Новост в традиционния формат на семинара бе представянето на съвместно реализиран от Festo и Ersa проект в производствената база на Фесто в България. В емоционалното си изложение Стоян Стоянов, глобален SMT експерт във Festo разясни особеностите на цялостния ъпгрейд на линията спойка вълна, който в крайна сметка дава възможност за едновременно автоматизирано производство на 3-4 различни платки, включвайки 6 монтажни работни позиции с визуална инспекция.

Изключително интересна за аудиторията бе и лекцията на Себастиан Легиерко от Viscom, който направи сравнение между "класическата" 3D автоматизирана рентгенова инспекция и новоразработените методи за AI анализ.

Разгледани бяха особеностите на процеса на откриване на т. нар. void дефекти (кухини в спойките) по всеки от двата метода и се очертаха съществените предимства, които дава подпомогнатата от AI тренирани модели обработка на рентгеновите изображения. Скоростта на AI обработката е много по-висока, но все пак кой метод ще бъде предпочетен е решение на потребителя, заключи лекторът.

Семинарът приключи с практическа сесия, в която Дитмар Волперт демонстрира най-новата станция ERSA HR600P, оборудвана с т.нар. Scavenger модул за автоматизирано премахване на остатъчен припой.

     
Източник: TLL Media

Ключови думи: ЕРСА-България   kurtz ersa   Ersa Технологичен семинар България   електронно производство  

Област: Електроника  

Comet Electronics
Comet Electronics
Подобни статии
Mouse Electronics
MPEl
CAD Point

АБОНИРАЙТЕ СЕ за единствения у нас тематичен бюлетин НОВИНИТЕ ОТ ЕЛЕКТРОНИКАТА на специализирания портал Electronics-Bulgaria.com.  БЕЗПЛАТНО, професионално, всяка седмица на вашия мейл!


Transfer Multisort Electronik Sp.z.o.o.
Последно от Събитията
Comet Electronics

Специализиран портал от групата IndustryInfo.bg

Действителни собственици на настоящото издание са Теодора Стоянова Иванова и Любен Георгиев Георгиев

ПОЛИТИКА ЗА ПОВЕРИТЕЛНОСТ И ЗАЩИТА НА ЛИЧНИТЕ ДАННИ
Условия за ползване
Изисквания и условия за реклама
Карта на сайта

© Copyright 2010 - 2025 ТИ ЕЛ ЕЛ МЕДИА ООД. Всички права запазени.

  ФИРМЕНИ ПУБЛИКАЦИИВидео на седмицатаБизнесПродуктови офертиСъбитиятаПроектиПредстоящоТехнологииКариериЕкспертно
 

ОЩЕ ПОРТАЛИ ОТ ГРУПАТА

IndustryInfo.BG

ПРЕПОРЪЧВАМ МАТЕРИАЛ


 
 
момент...