ПОСЕТЕТЕ ОЩЕ СПЕЦИАЛИЗИРАНИ ПОРТАЛИ ОТ ГРУПАТА
26.09.2023 | productronica 2023 с акцент върху новостите в силовата електроника
26.09.2023 | Микроелектронната индустрия отчита ръст на приходите за първи път от 2021 г. насам
25.09.2023 | Шведска компания достави първите квантови електронни компоненти
18.09.2023 | u-blox представя първия си многорежимен клетъчен и сателитен IoT модул с интегрирано позициониране
15.09.2023 | element 14 и Microchip стартират състезание за творческо рециклиране на стара електроника
На 9 юни 2022 г. в сградата на Българската агенция за инвестиции (БАИ) се проведе кръгла маса с участие на представители на български организации от областта на микроелектрониката на тема "Развитие на полупроводниковата индустрия в България (2022 – 2027)".
В събитието взеха участие заместник-министърът на иновациите и растежа Карина Ангелиева, изпълнителният директор на БАИ Богдан Богданов, председателят на Клъстер по микроелектроника и индустриални електронни системи, ТУ – София, проф. Георги Ангелов, доц. Димитър Николов, член на Управителния съвет на Клъстер по микроелектроника и индустриални електронни системи, ТУ – София, Минко Даскалов от Мелексис България, проф. Асен Асенов, преподавател в Университета в Глазгоу, Радослав Макавеев от Милара Интернешънъл, изпълнителният директор на GlobalFoundries Bulgariа Добромир Гайдаджиев, Свилен Кръстев, сайт мениджър в Renesas Design Bulgaria, управителят на Смартком България Петър Статев, изпълнителният директор на Аутомотив Клъстер България арх. Любомир Станиславов и управителят на Вистеон електроникс България Иван Михайлов.
Модератор на събитието беше Кристина Ескенази, член на Управителния съвет на Българска работодателска асоциация иновативни технологии (БРАИТ).
Сред основните теми, дискутирани на форума, бяха присъединяването на България към веригата на добавена стойност в европейската полупроводникова индустрия (микроелектроника) и възможностите за България да се превърне в научноизследователски и развоен технологичен център. Обсъдени бяха предложения за привличане и увеличаване на броя на експертите в направление "Електроника", както и възможностите за изграждане на устойчиви партньорства с водещи европейски и световни институти като IMEC (Белгия), Tyndall (Ирландия), Helmholtz и Fraunhofer (Германия), LETI (Франция) и др.
По време на срещата Клъстерът по микроелектроника и индустриални електронни системи направи няколко предложения за стимулиране на развитието на микроелектрониката у нас. Сред тях бе изграждане на Център за проектиране на интегрални схеми, който да се основава на наличния опит и ресурс и вече съществуващи инфраструктури като ECAD Lab в ТУ – София, MINOLab в София Тех Парк и Клъстера по микроелектроника. Предложено бе и да се направи опит в България да се привлекат международни компании като Intel, Infineon, ASML и Analog Devices, както и да се стартират пилотни линии за изпитване и експериментиране на нови подходи и технологии при използване на наличната инфраструктура на Национален център "Мехатроника и чисти технологии" и Клъстера по микроелектроника и индустриални електронни системи. Друго предложение бе да се създаде и структурира фонд за подпомагане на студенти (Venture Trust Fund), които се обучават в областта на микроелекрониката, по примера на UK Electronics Skills Foundation, както и Венчър Билд Студио модел (Venture Build Studios model) с прилежащ VC фонд, специализиран за проекти в областта на микроелектрониката и индустриалната електроника. Клъстерът по микроелектроника и индустриални електронни системи предложи още да се създаде специализиран Център за обучение в интегралните технологии (за квалификация и преквалификация) в сътрудничество с ТУ – София, НЦ "Мехатроника и чисти технологии" и др. и да се улесни достъпът до наличната инфраструктура, включена в "Пътна карта на научната инфраструктура".
Участниците в събитието обсъдиха и възможността да се създаде тематична работна група и да се провеждат срещи по конкретни въпроси като сътрудничество с индустрията (строителство, автомобилостроене, биотехнологии и др.), сътрудничество с държавите от Източна Европа и Западните Балкани, международни партньорства и др.
Източник: БАИКлючови думи: БАИ Клъстер по микроелектроника и индустриални електронни системи ТУ – София микроелектроника
Област: Електроника
Микроелектронната индустрия отчита ръст на приходите за първи път от 2021 г. насам
ГБИТК организира участие на български фирми в productronica 2023
Уебинар анализира предизвикателствата на интелигентното производство в микроелектрониката
TSMC, Robert Bosch, Infineon и NXP инвестират над 10 млрд. евро в съвместно микроелектронно производство в Германия
Нидерландия ограничава износа на оборудване за производство на електронни компоненти
АБОНИРАЙТЕ СЕ за единствения у нас тематичен бюлетин НОВИНИТЕ ОТ ЕЛЕКТРОНИКАТА на специализирания портал Electronics-Bulgaria.com. БЕЗПЛАТНО, професионално, всяка седмица на вашия мейл!
13.09.2023 | Уебинар показва пълния процес на създаване на печатна платка с Altium Designer 23
11.09.2023 | На Industrial Tech Forum – Sofia 2023 Endrich Bauelemente Vertriebs акцентира върху интелигентните сензорни мрежи в IoT приложения
07.09.2023 | ГБИТК организира участие на български фирми в productronica 2023
04.09.2023 | Следващото издание на изложението INTRONIKA ще се проведе през февруари 2024 г. в Любляна
30.08.2023 | Уебинар анализира предизвикателствата на интелигентното производство в микроелектрониката
13.09.2023 | Уебинар показва пълния процес на създаване на печатна платка с Altium Designer 23
11.09.2023 | На Industrial Tech Forum – Sofia 2023 Endrich Bauelemente Vertriebs акцентира върху интелигентните сензорни мрежи в IoT приложения
07.09.2023 | ГБИТК организира участие на български фирми в productronica 2023
04.09.2023 | Следващото издание на изложението INTRONIKA ще се проведе през февруари 2024 г. в Любляна
30.08.2023 | Уебинар анализира предизвикателствата на интелигентното производство в микроелектрониката
Специализиран портал от групата IndustryInfo.bg
Действителни собственици на настоящото издание са Теодора Стоянова Иванова и Любен Георгиев Георгиев
ПОЛИТИКА ЗА ПОВЕРИТЕЛНОСТ И ЗАЩИТА НА ЛИЧНИТЕ ДАННИ
Условия за ползване
Изисквания и условия за реклама
Карта на сайта
© Copyright 2010 - 2023 ТИ ЕЛ ЕЛ МЕДИА ООД. Всички права запазени.